Tuesday, August 4, 2009

Lamprologus ocellatus


Latinski naziv: Lamprologus ocellatus
Lokacija: jezero Tanganyika
Biotop: na dubinama od 5 do 25 metara, na muljevitom dnu , zivi u naslagama praznih spiralnih školjki
Voda: pH 8.0 – 9.0 dH 12.0 - 25.0.
Temperatura: 24°C-28°C
Max velicina: mužjak oko 5 cm,ženka do 3.5 cm
Ishrana: omnivorous (svaštojed)
Način razmnožavanja: ikrašica, ženka polaže/lepi ikru unutar skoljke
Agresivnost: Dosta agresivna vrsta, sukobi sa svim i svačim oko teritorije
Akvarijum: za jedan par dovoljno je imati akvarijum sa površinom dna od 40x25cm dok u slučaju harema potrebno je obezbediti akvarijum 60x30cm minimum Smiley


Ovo riba pripada jednoj od najleših, po mom mišljenju naravno, grupa riba u jezeru Tanganyika. Do sada sam imao priliku da vidim desetak vrsta i da posedujem isto toliko, a ocellatusi su jedni od najlepših koje sam do sada imao.

Postoji nekoliko “varijacija na temu“ ocellatusa, sličnog su ili istog ponašanja ali ću se sada držati opisivanja Gold-ova.

Imao sam priliku da biram pri kupovini, da li da kupim njih ili neke druge ocellatuse, ali njihova boja i njihova agresivnost koju su pokazali kada sam samo prisao licem akvarijumu su me odmah privukli.

Prelepa “zlatna “ boja, pogled i faca koju ove ribe imaju su priča za sebe. Na par slika dole možete se uveriti o čemu pričam…

Ono što mi se takođe sviđa kod ovih riba je to što nisu preterano zahtevne po pitanju prostora. Jedan par može sasvim uspešno i na obostrano zadovoljstvo, vlasnika i riba, da se drzi u akvarijumu ne većem od 30x30 (govorim o površini dna jer je površina dna, kao što i sami znate najbitnija kod 95% ciklida) dok bi za veći broj ovih riba preporučio akvarijum većih dimenzija na primer 60x30 ili 70x30, sve zavisi od broja jedinki naravno, no na to ću se vratiti nešto kasnije.

Počeo sam kao i sa svim drugim školjkašima, nabavio sam više komada i “čekao” da se formiraju parovi. Smestio sam ih u manji akvarijum (30x30 cm) , namerno to radim jer u manjem akvarijumu pre “provalim” polove riba i da li su se neke zbližile/uparile ili ne. Nabavio sam 5 komada, bili su na veličini 3-4 cm, nisam imao pojma a bogami ni sam prodavac nije znao kojih su polova.

Kako sam ih smestio u akvarijum, odmah su se “udomili” svako je našao neki svoj kutak. Ono što je najbitnije obezbedio sam im “dovoljan” broj školjki, na svaku ribu po 4 komada, napravio više manjih grupica školjki i potrudio se da postavim neke teritorijalne markere kako bi se osecali bolje.

Teritorijalni markeri su svoju ulogu „drzali“ samo mesec dva dana, nakon toga bilo je vreme za mrest i uparivanje i njihova uloga je postala marginalna.... Ono što sam čuo se pokazalo tačnim. Ocellatusi su extremno agresivni i unutar svoje vrste. Čuo sam priče da je mužjak ponekad toliko agresivan prema ostalim mužjacima ali i prema ženkama koje mu se iz nekog razloga ne svide, da ih jednsotavno žive zatrpa u školjci... To sam i svojim očima video u svom akvarijumu, srećom, bio sam prisutan kada je počeo da je zatrpava pa sam je na vreme izvadio i premestio u drugi akvarijum...

Svađa mužjaka i ženke, uobičajen prizor kod ocellatusa

Nakon ovog napada usledeo je napad na jos dve ribe, ali od strane zenke, uklonio sam i njih i samo je jedan par ostao u akvarijumu. Kasnije se uspostavilo da od tri ribe koje sam izvadio imam jednog muzjaka i dve zenke. Zbog malog prostora u kom su boravili dominantna zenka nije zelela da ima „suparnicu“ pa je oterala dve dve...muzjak je oterao subdominatnog muzjaka, nisu mu zenke smetale ali to je „regulisala“ zenka...

Za razliku od multifasciatusa,koji mrze pesak i koji traže iliti više vole akvarijum ispunjem isključivo školjkama i ponekim kamenom, ocellatusi su ribe koje voel da zatrpavaju svoje školjke. Veoma su vešti kopači, često pomeraju svoje školjke dok ih ne nameste u položaj koji im odgovara. Kod odabira školjki za ove ribe, morate se potruditi da nabavite lagane školjke, na primer takozvane vinogradarske, koji su dosta laki (3-6grama) i koje ocellatusi mogu sa lakoćom da pomere i premeste gde im i kad im odgovara. Ukopavanje školjki im je specijalnost a gledanje istog je poseban dozivljaj....

Ocellatusi se mogu drzati u parovima ili u haremima. Jedan muzjak moze da „opsluzuje 2 do 5 zenki,ali za to je potreban dovoljno velik akvarijum. Za dve zenke preporučujem akvarijum 60x30 dok za više ženki, na primer 4-5 preporučujem minimum 100x40, dosta školjki i dosta teritorijalnih markera i par manjih gomilica kamenja za skrivanje.

Što se tiče raspoznavanja polova lakše se mogu odrediti od mnogih drugihLamprologusa,pored veličine koju narastu i robusastog tea, raspoznavanja polova, po mom mišljenju je moguće kada narastu na 3-4 cm.

Na jednoj od gore postovanih slika primetićete da jedna riba na vrhu svojih leđnih peraja ima beličastu boju dok druga ima zlatno/crvenkastu boju, isto tako i na analnom peraju se može videti razlika....Ženka ima tu "beličastu" boju dok muzjak ima "zlatnu ili je ista kao i ostatak peraja. E sad, po tvrdnjama nekih ovo se može opaziti samo kod kvalitetnijih ocellatusa, očito imam takve smiley smiley smiley

"Besna" ženka

U doba mresta ženke su veoma,veoma agresivne jedna prama drugoj, jednostavno žele da pruže najbolju moguću zastitu svojim potomcima. Nakon polaganja ikre, čak i mužjak zna gde mu je mesto i zna da sa ženkom nema šale... Kada se malci „izvale“ i kada počnu da tumaraju po akvarijumu, mužjak im pruža svu mogući zastitu koju im pružiti može. Samo prilazak licem akvarijumu smatra pretnjom i kidiše na staklo kao nenormalan.... U tim slučajevima i ženka i mužjak zajedno brane malce, ali kako se odaljim od akarijuma, ženka opet daje do znanja mužjaku ko je glavni u akvarijumu.....

Iako je ženka ta koja je extremno agresivna kada je u pitanju zaštita malaca isto oliko je agresivnaprema tim istim malcima kada se prema ili kada je spremna za novi mrest. Naime, u periodu kada se sprema za novi mrest, ako su malci koje već ima do 0.5cm, ignorisaće ih i položiće novu ikru, ali ako su malci iznad 0.5 cm (cifre dajem odokativno) smatraće ih pretnjom i teraće ih od sebe, čak i ubiti ako smatra da će tako zaštiti novo leglo...

Mužjak, s druge strane, pazi na male iako ženka ne, i paziće na njih sve dok i oni sami ne postignu veličinu od 1 cm. Kada malci dostignu tu veličinu više neće paziti na njih kao do tada.

„Odradio“ sam jedan mrest, video kako se ponašaju i sada sam ih sve smestio u drugi akvarijum u zajednički akvarijum sa nekim drugim vrstama. Kako mi mrestovi nisu cilj, cilj mi je posmatranje ponašanja riba i uživanje u istima, odvojio sam ih sve, malce sam smestio u poseban akvariju , a za par dana će im konačno biti gotov jedan nov dom u kom ću držati zajedno nekoliko vrsta školjkaša, tu ču da pratim njihovo ponašanje i o istom ću Vas obavestiti.

Lamprologus Ocellatus i Julidochromis gombi usred "prepike" oko teritorije

Lamprologus ocellatus je jedna prelepa riba, agresivna i veoma interesantna. Preporučujem je svakom ko voli školjkaše, mogu se drzati sami u kavarijumu, ali se podjednako uspešno mogu držati u zajedničkom akvarijumu sa drugim vrstama (ne preporučujem ribe iz grupe Lepidolamprologus i Cyphotilapia).

Sposobni su da se sami o sebi brinu ako su dovoljno odrasli i ako im se obezbedi minimum koji im treba za život u takvom akvarijumu (školjke i par kamenčića).

Još par bitnih stvar da napomenem:

- Ukoliko imate ili nameravate da nabavite ocellatuse obavezno im menjajte vodu svakih 7 do 10 dana ali potrudite se da temperatura vode previše ne padne, max oscilacije treba da budu 2-3 stpena, ne više. Oni su jako osetljivi na promenu temperature, i na kvalitet vode. Naravno max 1/3 vode treba da se promeni.

- Kada primetite malce, nemojte menjati vodu 10-15 dana, više puta sam pričao sa ljudima koji su menjali vodu u prvim danima zivota malaca pa su isti uginuli

- Obratite dobro pažnju na ponašanje vaših riba, zatrpavanje jedinki od strane dominantnog mužjaka je dosta česta pojava, ČAK I MEDJU MALCIMA. Upravo sam izvadio jednu školjkicu koju je "dominantni" muzjak sa svojih 1.5cm pokušao da zatrpa u kojoj su dva manja ocellatusa!

- Pokušajte da ih hranite, dok su mali iliti u prvih mesec/dva života nekom živom hranom (artemija, mikro crvi i sl.) ona veoma utiče na rast malaca (školjkaši veoma sporo rastu pogotovo ako se hrane neadekvatnom hranom) a postoje neke teorije da utiče i na kasniju boju ribe, navodno riba koja je kao mala hranjena živom hranom ima lepše boje. Kod ovakvih riba hrana sa "pojačivačima" boje baš i ne utiče nešto previše...

Odprilike to bi bilo to, garant neke stvari nisam napisao, ali kako ih se budem setio tako ću ih podeliti sa vama.

Ocellatusi su majstori u zatrpavanju školjki... ali i ostalih "nepoželjih" ocellatusa

Lečenje Bloat-ovanih riba 3

Što se tiče davanja hrane,da li da vati hranu za vreme tretmana ili ne i u kojoj količini, to je malo škakljivo pitanje.

Velik broj ciklidaša ne preporučuje da se daje bilo kakva hrana za vreme bilo kakvog lečenja riba,što apsolutno ima smisla, ali, da bih „testirao“ zdravlje svojih Tropheusa ja sam petog dana lečenja, (naravno ne u vreme tretiranja već pre davanja dnevne terapije) dao im malo hrane da vidim kako ko reaguje na istu.

Princip je jednostavan, date im malo hrane i posmatrate ponašanje. Zdrava riba će se otimati oko hrane dok će bolesna da se povuče i ista je neće zanimati...

Sedmog dana sam im ponovo dao malo hrane i opet ih posmatrao.

Ukoliko primetite da jedna ili par riba su nezainteresovane za hranu a da su ostale u sasvim dobroj formi iliti jedu kao pomahnitale, izdvojte tih par riba stavite ih u drugi akvarijum i tretirajte dalje samo njih kako ostale zdrave ribe ne bi morale da prolaze isti tretman bez potrebe.

Eto, tako sam ja spasao svoje Tropheuse, da budem iskren nisam verovao da ću uspeti, pogotovo što sam sam računao doze i sam pripremao iste ali eto, uspeo sam...

APSOLUTNO ne kažem da ova metoda mora da uspe, ali ja sam LIČNO do sada ne jednom, već dva puta lečio Tropheuse ovom metodom, oba puta uspešno a par ljudi koje poznajem, kojima sam dao ovaj „recept“ su takođe uspeli.

Što se tiče bloat-a , definitivno ga je bolje sprečiti nego lečiti, ali kako nije još ni naučno obrađen ne zna se zapravo kakose isti sprečava.

Ja se držim sledećih principa:

- Jednom u mesec dana perem filter masu
- Menjam vodu u količini ¼ ukupne litraže akvarijuma na svakih 7 do 10 dana
- Hranim ih po sistemu 3 dana nedeljno dva puta dnevno, 3 dana nedeljno jednom dnevno i jedan dan ih ne hranim uopšte.
- Koristim hranu sa što je moguće više % spiruline
- jednom nedejno usisam dno akavarijuma
- jednom mesećno im u vodu dodam 7mg ORVAGIL-a na 1L vode s tim da dva dana nakon toga zamenim 1/3 vode.


Toliko o tome, ako neko ima neko pitanje, predlog sugestiju, ima nekih nejasnoća ili se ne slažete sa nečim i imate drugo iskustvo...tu sam... smiley


Nadam se da ovo iskustvo i „recept“ neće nikome trebati al ako zatreba nadam se da će pomoći.

Lečenje Bloat-ovanih riba 2

DNEVNI RASPORED LEČENJA:

1 dan po sledećem redosledu:
- Pre bilo kakvog stavljanja lekova, izvadite filter masu i operite je u „akvarijumskoj vodi“, slobodno malo bolje nego što to inače činite jer će u pocesu lečenja doći do uginuća i korisnih i štetnih bakterja
- zamenite ¼ vode
- značajno pojačajte aeraciju u akvarijumu, po mogućstvu da bude dva do tri puta jača od uobičajene aeracije koju imate u tom akvarijumu. Pojačanu aeraciju držite od prvog dana lečenja do 5 dana nakon završetka lečenja.
- ORVAGIL u dozi po ranije navedenom uputstvu
- FMC u ranije navedenoj dozi

2 dan po sledećem redosledu:
- ORVAGIL u dozi po ranije navedenom uputstvu
- FMC u gore navedenoj dozi
- NATRIJUM PIKOSULFAT po sistemu 1 tableta od 5mg na 100L vode

3 dan po sledećem redosledu:
- Zamenite 1/3 vode, sipate malo hladniju vodu od one koja je u akvarijumu
- ORVAGIL u dozi po ranije navedenom uputstvu
- NATRIJUM PIKOSULFAT po sistemu 1 i po tableta od 5mg na 100L vode

4 dan po sledećem redosledu:
- ORVAGIL u dozi po ranije navedenom uputstvu
- FMC u ranije navedenoj dozi

5 dan po sledećem redosledu:
- Zamenite 1/3 vode, sipate malo hladniju vodu od one koja je u akvarijumu
- ORVAGIL u dozi po gore navedenom uputstvu
- FMC u ranije navedenoj dozi
- NATRIJUM PIKOSULFAT po sistemu 2 tablete od 5mg na 100L vode

6 dan po sledećem redosledu:
- ORVAGIL u dozi po gore navedenom uputstvu
- FMC u gore navedenoj dozi
- NATRIJUM PIKOSULFAT po sistemu 2 tablete od 5mg na 100L vode

7 dan po sledećem redosledu:
- Zamenite 1/2 vode
- ORVAGIL u dozi po gore navedenom uputstvu
- NATRIJUM PIKOSULFAT po sistemu 2 tablete od 5mg na 100L vode

Nakon sedam dana tretmana ,ako je došlo do poboljšanja, odlično...ako nije nastavite dalje sa tretmanom, sve ponovo s tim da sada KREĆETE NOVI KRUG OD DRUGOG DANA.


Ne preporučujem da idete više od dva kruga tretmana....

Lečenje Bloat-ovanih riba 1


Bloat, noćna mora svih ljubitelja Tropheusa i Malawi Mbuna.

Definisati bloat je teško, malte ne nemoguće. Da li je to bolest, da li je to stanje ribe, da li je to...ma šta god da je problem je i ubica je vaših ljubimaca, to sigurno, na žalost, znamo.

Veoma je teško objasniti kako je moguće da se ihtiolozi "dovoljno" ne bave ovom „pojavom“ na način na koji bi se očekivalo.

Sama reč „bloat“ znači nadimanje, u bukvalnom i pravom prevodu. Reći da je nadimanje bolest je malo prejako, ali definitivno kao posledicu kod Tropheusa, kao i kod mnogih drugih algojeda,donosi smrt.

Od kako sam zašao u svet akvaristike, kako sam se upoznao sa raznim vrstama ciklida, oduševljavali su me Tropheusi i školjkaši.
Sada sam 99% „u njima.

Kada sam se konačno usudio da nabavim Tropheuse, potrudio sam se da uzmem dobre i kvalitetne primerke. To nije značilo da sam "zaštićen" od bloata. Posle samo nekih mesec i po dana došlo je do prvog bloata...

Prvi susret sa ovom “pojavom“ sam imao sa vrstom Pseudotropheus demasoni, koliko god da sam ih nabavio, koja god da je linija bila u pitanju, uvek sam završavao sa bloat-om...

Poslednji primerci Ps. demasoni (od 80-tak kom koje sam nabavio) su završili kod mog prijatelja Vukašina (aka Silwert) koji ih više nego uspešno drži i razmnožava.

Kada su mi Tropheusi bloatovali, jako sam se razočarao u njih i u sebe. Mislio sam da sam spreman za njih i potrudio sam se da im obezbedim najbolji mogući dom koji im mogu pružiti, i naravno uslove za život. Da li to nije bilo dovoljno, ili se nešto drugo desilo što nisam mogao da predvidim...nisam siguran, crv sumnje je tu...

Vrste Tropheus-a koje sam na početku nabavio su bile:
- Tropheus sp. Ikola
- Tropheus „Golden Kazumba“
- Tropheus duboisi „Maswa“

Na samom početku, dok nisam shvatio šta se zapravo dešava imao sam dve žrtve, dve Kazumbe. Posle njih je usledio „pomor“, žrtve su bile par Maswi i još par Kazumbi.

Uprkos „činjenici“ da su Ikole dosta osetljive, na moju veliku radost nisam imao problema sa njima iako su svi bili u istom akvarjumu, ali sam bio svestan da ako nešto ne uradim, čeka ih ista sudbina.

Čeprkanje po internetu, pomoć par ljudi iz inostranstva i iz naše zemlje koji se razumeju u ove ribe su me naveli na put da pronađem lek za njih.

Biću iskren, kada je sve to počelo nisam želeo da se bavim spasavanjem. Bio sam toliko razočaran i besan da sam želeo da ih ostavim pa šta bude bude, koliko ugine ugine,ako je suđeno da sve uginu....


Petnestak riba je već dobrano zahvatio bloat pa sam morao da hitno intervenišem što sam bolje znao i umeo.Kako bih što je pre moguće intervenisao primenio sam sledeću metodu "pronalaženja" leka:

- saznao sam hemiski sastav američkih i britanskih lekova za bloat,
- potrazio te sastojke u nama dostupnim lekovima u humanoj apoteci,
- jednostavnom formulom izračunao koliko mi čega treba i krenuo sa lečenjem.

Tretman je trajao 7 dana, za tih 7 dana a i posle tretmana nisam izgubio niti jednu jedinu ribu, na moju veliku radost.

Znači, uspeo sam da „pronađem“ lek. Mnogi su možda već koristili ove lekove, ali za mene su bili potpuno novi i oprobao sam se u ovoj valikoj avanturi...

Osnova za lečenje mi je bio lek po imenu ORVAGIL, mnogim akvaristima dobro poznati lek iz humane apoteke. Pored njega koristio sam NATRIJUM PIKOSULFAT (kao laksativ) i FMC, čuveni „univerzalni“ lek koji se koristi u akvaristici.

ORVAGIL je u stvari metronidazolum, ili popularno zvan METRO. Neki ljudi ga hude, neki ga hvale...meni je pomogao, to je ono što ja znam!


ORVAGIL se koristi tako što se na jedan litar akvarijumske vode stavi 7mg ORVAGIL-a. Izračunate koliko litara ima vaš akvarijum, pomnožite tu cifru sa sedam i dobijate traženu dozu. Moj savet vam je da NE STAVLJATE ISPOD 7mg po litri, ALI takođe da NE STAVLJATE IZNAD 8.5mg po litri. Predoziranjem može doći do trovanja ribe a davanjem nedovoljne doze postoji mogućnost da lek ne deluje uopšte ili da samo delimično deluje što najverovatnije nije dovoljno. Takođe vam savetujem da pre topljenja tablete ORVAGIL-a sperete zaštitni film.


NATRIJUM PIKOSULFAT (laksativ) se koristi u dozi od 3 do 5 tableta, zavisi kako koji dan i zavisno od veličine akvarijuma, što ćete videti dole u dnevnom rasporedu lečenja... OBRATITE PAŽNJU da se ovaj lek dobro rastvori pre nego što ga primenite. Najbolje bi bilo da ga nečim zdrobite pre topljenja jer se dosta teško rastapa u vodi.


FMC. Što se tiče ovog leka PREPORUČUJEM DAJANA PET-ov ,jer je po mom saznanju najkoncentrovaniji i najkvalitetniji(makar na našem tržištu). 1ml na 100L vode je doza ovog leka.