Tuesday, August 4, 2009

Lamprologus ocellatus


Latinski naziv: Lamprologus ocellatus
Lokacija: jezero Tanganyika
Biotop: na dubinama od 5 do 25 metara, na muljevitom dnu , zivi u naslagama praznih spiralnih školjki
Voda: pH 8.0 – 9.0 dH 12.0 - 25.0.
Temperatura: 24°C-28°C
Max velicina: mužjak oko 5 cm,ženka do 3.5 cm
Ishrana: omnivorous (svaštojed)
Način razmnožavanja: ikrašica, ženka polaže/lepi ikru unutar skoljke
Agresivnost: Dosta agresivna vrsta, sukobi sa svim i svačim oko teritorije
Akvarijum: za jedan par dovoljno je imati akvarijum sa površinom dna od 40x25cm dok u slučaju harema potrebno je obezbediti akvarijum 60x30cm minimum Smiley


Ovo riba pripada jednoj od najleših, po mom mišljenju naravno, grupa riba u jezeru Tanganyika. Do sada sam imao priliku da vidim desetak vrsta i da posedujem isto toliko, a ocellatusi su jedni od najlepših koje sam do sada imao.

Postoji nekoliko “varijacija na temu“ ocellatusa, sličnog su ili istog ponašanja ali ću se sada držati opisivanja Gold-ova.

Imao sam priliku da biram pri kupovini, da li da kupim njih ili neke druge ocellatuse, ali njihova boja i njihova agresivnost koju su pokazali kada sam samo prisao licem akvarijumu su me odmah privukli.

Prelepa “zlatna “ boja, pogled i faca koju ove ribe imaju su priča za sebe. Na par slika dole možete se uveriti o čemu pričam…

Ono što mi se takođe sviđa kod ovih riba je to što nisu preterano zahtevne po pitanju prostora. Jedan par može sasvim uspešno i na obostrano zadovoljstvo, vlasnika i riba, da se drzi u akvarijumu ne većem od 30x30 (govorim o površini dna jer je površina dna, kao što i sami znate najbitnija kod 95% ciklida) dok bi za veći broj ovih riba preporučio akvarijum većih dimenzija na primer 60x30 ili 70x30, sve zavisi od broja jedinki naravno, no na to ću se vratiti nešto kasnije.

Počeo sam kao i sa svim drugim školjkašima, nabavio sam više komada i “čekao” da se formiraju parovi. Smestio sam ih u manji akvarijum (30x30 cm) , namerno to radim jer u manjem akvarijumu pre “provalim” polove riba i da li su se neke zbližile/uparile ili ne. Nabavio sam 5 komada, bili su na veličini 3-4 cm, nisam imao pojma a bogami ni sam prodavac nije znao kojih su polova.

Kako sam ih smestio u akvarijum, odmah su se “udomili” svako je našao neki svoj kutak. Ono što je najbitnije obezbedio sam im “dovoljan” broj školjki, na svaku ribu po 4 komada, napravio više manjih grupica školjki i potrudio se da postavim neke teritorijalne markere kako bi se osecali bolje.

Teritorijalni markeri su svoju ulogu „drzali“ samo mesec dva dana, nakon toga bilo je vreme za mrest i uparivanje i njihova uloga je postala marginalna.... Ono što sam čuo se pokazalo tačnim. Ocellatusi su extremno agresivni i unutar svoje vrste. Čuo sam priče da je mužjak ponekad toliko agresivan prema ostalim mužjacima ali i prema ženkama koje mu se iz nekog razloga ne svide, da ih jednsotavno žive zatrpa u školjci... To sam i svojim očima video u svom akvarijumu, srećom, bio sam prisutan kada je počeo da je zatrpava pa sam je na vreme izvadio i premestio u drugi akvarijum...

Svađa mužjaka i ženke, uobičajen prizor kod ocellatusa

Nakon ovog napada usledeo je napad na jos dve ribe, ali od strane zenke, uklonio sam i njih i samo je jedan par ostao u akvarijumu. Kasnije se uspostavilo da od tri ribe koje sam izvadio imam jednog muzjaka i dve zenke. Zbog malog prostora u kom su boravili dominantna zenka nije zelela da ima „suparnicu“ pa je oterala dve dve...muzjak je oterao subdominatnog muzjaka, nisu mu zenke smetale ali to je „regulisala“ zenka...

Za razliku od multifasciatusa,koji mrze pesak i koji traže iliti više vole akvarijum ispunjem isključivo školjkama i ponekim kamenom, ocellatusi su ribe koje voel da zatrpavaju svoje školjke. Veoma su vešti kopači, često pomeraju svoje školjke dok ih ne nameste u položaj koji im odgovara. Kod odabira školjki za ove ribe, morate se potruditi da nabavite lagane školjke, na primer takozvane vinogradarske, koji su dosta laki (3-6grama) i koje ocellatusi mogu sa lakoćom da pomere i premeste gde im i kad im odgovara. Ukopavanje školjki im je specijalnost a gledanje istog je poseban dozivljaj....

Ocellatusi se mogu drzati u parovima ili u haremima. Jedan muzjak moze da „opsluzuje 2 do 5 zenki,ali za to je potreban dovoljno velik akvarijum. Za dve zenke preporučujem akvarijum 60x30 dok za više ženki, na primer 4-5 preporučujem minimum 100x40, dosta školjki i dosta teritorijalnih markera i par manjih gomilica kamenja za skrivanje.

Što se tiče raspoznavanja polova lakše se mogu odrediti od mnogih drugihLamprologusa,pored veličine koju narastu i robusastog tea, raspoznavanja polova, po mom mišljenju je moguće kada narastu na 3-4 cm.

Na jednoj od gore postovanih slika primetićete da jedna riba na vrhu svojih leđnih peraja ima beličastu boju dok druga ima zlatno/crvenkastu boju, isto tako i na analnom peraju se može videti razlika....Ženka ima tu "beličastu" boju dok muzjak ima "zlatnu ili je ista kao i ostatak peraja. E sad, po tvrdnjama nekih ovo se može opaziti samo kod kvalitetnijih ocellatusa, očito imam takve smiley smiley smiley

"Besna" ženka

U doba mresta ženke su veoma,veoma agresivne jedna prama drugoj, jednostavno žele da pruže najbolju moguću zastitu svojim potomcima. Nakon polaganja ikre, čak i mužjak zna gde mu je mesto i zna da sa ženkom nema šale... Kada se malci „izvale“ i kada počnu da tumaraju po akvarijumu, mužjak im pruža svu mogući zastitu koju im pružiti može. Samo prilazak licem akvarijumu smatra pretnjom i kidiše na staklo kao nenormalan.... U tim slučajevima i ženka i mužjak zajedno brane malce, ali kako se odaljim od akarijuma, ženka opet daje do znanja mužjaku ko je glavni u akvarijumu.....

Iako je ženka ta koja je extremno agresivna kada je u pitanju zaštita malaca isto oliko je agresivnaprema tim istim malcima kada se prema ili kada je spremna za novi mrest. Naime, u periodu kada se sprema za novi mrest, ako su malci koje već ima do 0.5cm, ignorisaće ih i položiće novu ikru, ali ako su malci iznad 0.5 cm (cifre dajem odokativno) smatraće ih pretnjom i teraće ih od sebe, čak i ubiti ako smatra da će tako zaštiti novo leglo...

Mužjak, s druge strane, pazi na male iako ženka ne, i paziće na njih sve dok i oni sami ne postignu veličinu od 1 cm. Kada malci dostignu tu veličinu više neće paziti na njih kao do tada.

„Odradio“ sam jedan mrest, video kako se ponašaju i sada sam ih sve smestio u drugi akvarijum u zajednički akvarijum sa nekim drugim vrstama. Kako mi mrestovi nisu cilj, cilj mi je posmatranje ponašanja riba i uživanje u istima, odvojio sam ih sve, malce sam smestio u poseban akvariju , a za par dana će im konačno biti gotov jedan nov dom u kom ću držati zajedno nekoliko vrsta školjkaša, tu ču da pratim njihovo ponašanje i o istom ću Vas obavestiti.

Lamprologus Ocellatus i Julidochromis gombi usred "prepike" oko teritorije

Lamprologus ocellatus je jedna prelepa riba, agresivna i veoma interesantna. Preporučujem je svakom ko voli školjkaše, mogu se drzati sami u kavarijumu, ali se podjednako uspešno mogu držati u zajedničkom akvarijumu sa drugim vrstama (ne preporučujem ribe iz grupe Lepidolamprologus i Cyphotilapia).

Sposobni su da se sami o sebi brinu ako su dovoljno odrasli i ako im se obezbedi minimum koji im treba za život u takvom akvarijumu (školjke i par kamenčića).

Još par bitnih stvar da napomenem:

- Ukoliko imate ili nameravate da nabavite ocellatuse obavezno im menjajte vodu svakih 7 do 10 dana ali potrudite se da temperatura vode previše ne padne, max oscilacije treba da budu 2-3 stpena, ne više. Oni su jako osetljivi na promenu temperature, i na kvalitet vode. Naravno max 1/3 vode treba da se promeni.

- Kada primetite malce, nemojte menjati vodu 10-15 dana, više puta sam pričao sa ljudima koji su menjali vodu u prvim danima zivota malaca pa su isti uginuli

- Obratite dobro pažnju na ponašanje vaših riba, zatrpavanje jedinki od strane dominantnog mužjaka je dosta česta pojava, ČAK I MEDJU MALCIMA. Upravo sam izvadio jednu školjkicu koju je "dominantni" muzjak sa svojih 1.5cm pokušao da zatrpa u kojoj su dva manja ocellatusa!

- Pokušajte da ih hranite, dok su mali iliti u prvih mesec/dva života nekom živom hranom (artemija, mikro crvi i sl.) ona veoma utiče na rast malaca (školjkaši veoma sporo rastu pogotovo ako se hrane neadekvatnom hranom) a postoje neke teorije da utiče i na kasniju boju ribe, navodno riba koja je kao mala hranjena živom hranom ima lepše boje. Kod ovakvih riba hrana sa "pojačivačima" boje baš i ne utiče nešto previše...

Odprilike to bi bilo to, garant neke stvari nisam napisao, ali kako ih se budem setio tako ću ih podeliti sa vama.

Ocellatusi su majstori u zatrpavanju školjki... ali i ostalih "nepoželjih" ocellatusa

No comments: